Kdo není ONLINE jako by nebyl

To jsou bohužel nebo bohudík slova dnešní doby. Rok 2020 už je a ještě bude pro mnoho podnikatelů zlomový. Kdo je odkázán jen na svoji kamennou prodejnu, v podstatě ze dne na den ztratil živobytí, v momentě, kdy přišlo nařízení o zavření provozoven.
I skupina uživatelů, která byla odkázána nebo měla raději kamenné prodejny, (a také skupina, která je v současné situaci více ohrožena, nad 55 let) musela ze dne na den změnit své nákupní chování.
Pojďme se na to podívat očima malého obchodníka a pak uživatele.

Fakta o české e-commerce
Bez současného stavu roku 2020 se obrat české e-commerce zvyšuje každým rokem o 15%, podíl e-commerce na celkovém maloobchodním obratu je 11,5% a zvyšuje se o 1,5% každý rok.
Dokážete si představit, co rok 2020 udělá s těmito čísly? 

 

Z pohledu malého obchodníka. 

Na začátku mnohých významných změn stojí překonání sama sebe a otevření očí za hranice toho, na co jsme doposud mysleli.
Možná i vaše situace byla taková, že vám kamenná prodejna prodávala, možná jste neměli potřebu mít webovou stránku, protože si vaši zákazníci vždy našli tu správnou cestu.
To je ale minulostí. Současná situace i malé obchodníky donutila přemýšlet nad dalšími možnostmi jako je ONLINE.
Velké eshopy jako Alza nebo Mall.cz zažívají větší žně než o Vánocích a na dračku jdou i produkty, které byly donedávna spíše na druhé koleji jako jsou společenské hry, pomůcky na cvičení nebo třeba šicí stroje.
I ti, co donedávna ještě nenakupovali přes “rohlík nebo košík”, začínají oceňovat i nákup potravin nebo lékárny přes internet. A možná si i vaši zákazníci zvyknou na nový proud, který hlásí ONLINE a bezkontaktní doručení až před dveře a možná u něj zůstanou i po opadnutí nařízení vlády.

Jak se ale dostat rychle do onlajnu tak, aby i malí prodejci mohli v současné situaci konkurovat těm, kteří už na síti jsou?
Možná lehce řečeno, ale věřte mi – těžké to není (a pokud ano, jsme tu pro vás my a zdarma poradíme každému, kdo si napíše o konzultaci zdarma

  1. SOCIÁLNÍ SÍTĚ jako Facebook nabízí zdarma možnost OBCHODU, kde vás může kontaktovat zákazník i přes zprávu. 
  2. MAILING – napište svým zákazníkům, že i nyní vám mohou napsat sms či zavolat a vy jim bezkontaktně zboží dovezete.
  3. ZALOŽTE SI ESHOP – nejen pro nyní, ale i do budoucna. Ono se to vyplatí! A situace roku 2020 jen nasvědčuje, že být vidět i na internetu je nutná součást každého byznysu.
    Neprodáváte zboží? Nevadí!
    Máte loajální klienty, kteří si koupí třeba poukaz na vaše služby, nebo si koupí službu ve slevě, rádi vás podpoří. Je to záchrana nyní a investice do budoucna. 

 


Z pohledu uživatele 

Mluvím teď hlavně k sobě (žena, 33 let, bez dětí). Karanténa mě naučila to, že okolo sebe neustále nevidím nové kabelky, nové oblečení, nové vychytávky… A co oko nevidí, to srdce nebolí. Znáte to!
No a tak si nekupuju nové oblečení, nenakupuji ve slevách a nejdu jen tak okolo Zary, kde si vyhlédnu kousek, který si pak na online shopu koupím spolu s dalšími pěti ve slevě.
Najednou nakupuji méně zbytné věci.
Kam se ale přelila má pozornost, jsou obchody s domácími potřebami, s jídlem, doplňky stravy a s elektronikou.
Naopak skupina lidí okolo 55-60 let má cíl jiný. Musí se naučit nakupovat online, pro ochranu sebe sama. Proto i lidé, kteří donedávna nakupovali v obchodech, volí jiné cesty, jak dostat zboží nebo třeba léky k sobě domů. Začínají nakupovat na internetu a zjišťovat, že doručení ke dveřím je pohodlné a třeba se nestane, že lék v jedné lékárně není a musí do jiné.
A víte co – ono jim to nákupní chování zůstane i po upuštění od výjimečného stavu. Zjistí, že se je nikdo nesnaží “okrást” a naopak že jim přijdou například lepší potraviny, než by si vybrali v obchodě a že zboží dostanou před dveře.

 

Závěrem. Jsme tady pro ty, kteří chtějí eshop rychle a za smysluplnou cenu.
S naší partnerskou agenturou www.agencysupport.cz, která dodá e-shopové programátory spolu dokážeme spustit e-shop za pár dní.
K tomu vám jako Brightbox dokážeme nabídnout konzultaci ZDARMA, jak dostat vaši firmu mezi lidi a tak, abyste začali prodávat.
Článek o restartu si můžete přečíst zde.

Sdílejte článek:

Menu